Paradajky & olivy, zemiakové gnocchi

Paradajky & olivy, zemiakové gnocchi

4 porcie
90 min.
Stredne ťažké
GNOCCHI
4 veľké zemiaky
1 vajce
Polohrubá múka podľa potreby
 
OMÁČKA
500 g konzervovaných celých rajčín
2 pekné mozzarelly
2 PL olivového oleja
1 veľká cibuľa
Troška cesnaku
Stonky petržlenovej vňate
Hrsť olív s kôstkou
Troška bazalkových lístkov
Paradajka a oliva sa k sebe výborne hodia. Páči sa mi tiež súzvuk so studenou mozzarellou. Ten kontrast horúceho a studeného sa mi veľmi pozdáva. Sú dni, keď si chceme doma pochutiť a nič lepšie, ako teplá rajčinová omáčka, jemne nahorklé olivy, mozzarella a krásne zemiakové „ňoky“, nepoznáme. Toto jedlo ste bezdpodmienečne schopní si urobiť aj doma.

Postup:

GNOCCHI
Zemiaky varte v celku, alebo nakrájané. Uvarené zemiaky podľa návodu pretlačte vidličkou, alebo nastrúhajte na jemno a nechajte troška vychladnúť. Pridajte 1 vajce a polohrubej múky podľa potreby. Rukou rozvaľkajte a tvarujte „ňoky“. Varte v osolenej vode kým nevyplávu.

OMÁČKA
Na olivovom oleji orestujte cibuľku a cesnak, pridajte najemno nasekané stonky petržlenovej vňate. Konzervu otvorte, vidličkou paradajky roztlačte a vylejte na panvicu. Ešte raz vidličkou pretlačte a restujte do konzistencie omáčky. Ochuťte soľou a korením a kvapkou citrónovej šťavy (citrón sa k rajčinovej omáčke vyložene hodí). Vložte vylúpané olivy a uvarené „ňoky“. Prehoďte na panvici a podávajte s natrhanou studenou mozzarellou a čerstvou bazalkou.