Dobré jedlo pre dobrých ľudí

Keď som tak premýšľal nad tým, ako by sa mala volať moja prvá kuchárska kniha, tak som si uvedomil, že napriek môjmu zameraniu profesionálneho kuchára a šéfkuchára, by nemala niesť obsahovo ani navonok známky reštauračného varenia.

Naozaj, dobré jedlo môže byť kľudne obyčajné jedlo z obyčajnej suroviny, kúpenej na trhu či v malom obchode, alebo zo suroviny vypestovanej v našej záhradke v lete – keď sa však k nej pridá cit, pozornosť, čas a trošku skúseností, tak vzniká zážitok. Mnohí z nás majú tiež na mesiac vyhradený len istý obnos peňazí a musia z neho variť a kombinovať. Život mnoho ráz prináša veľa obmedzení a limitov a aj ten najbežnejší človek si zaslúži vedieť, ako sa dá aj z obyčajnej suroviny vykúzliť dobré, chutné jedlo.

Preto som sa rozhodol, áno, moja kniha bude obsahovať prevažne recepty jednoduché na prípravu, z dostupných surovín a spôsobom, ktorý nie je komplikovaný, a bude sa volať Dobré jedlo pre dobrých ľudí.

Prečo však pre dobrých ľudí? Pretože verím, že každý z nás chce byť dobrý, osobne nepoznám človeka, ktorý by chcel byť vedome zlý, a preto som prišiel k ďaľšej myšlienke. Totiž verím, že dobre a chutne priravené jedlo dokáže v ľudoch vzbudiť uspokojenie a radosť a pri takom jedle môže hostitel pôsobiť na druhého človeka pozitívnymi emóciami. Tiež nie je nič krajšie, ako keď rodina stoluje, ako keď priatelia stolujú a rozprávajú sa.

Pri dobrom jedle sa môžu budovať dobré vzťahy – a naopak, ľudom, ktorých máme radi, isto chceme ulahodiť a potešiť ich nie-čím, čo majú radi. Jedlo, dobré jedlo, je v skutočnosti nositeľom príjemných spomienok a pohody, pokiaľ sa podáva v spoločnosti ľudí, ktorých máme radi. Na dobré jedlo nezavoláme zlého človeka, ale toho, ktorého máme radi a s ktorým sa dobre cítime.
Jedno s druhým súvisí a jedno druhé povzbudzuje, dobré jedlo spríjemňuje a buduje dobré vzťahy a kde sú dobré vzťahy, môžu vznikať pekné chvíle a spomienky. Totiž jedlo je každodenná súčasť nášho života, a preto by sme sa mali snažiť, aby to bola dobrá súčasť. V mojej knihe sa zameriavam hlavne na recepty, ktoré si dokáže urobiť každý z nás doma zo surovín, ktoré sú prevažnú časť roka bežne dostupné.

Nech je preto moja kniha, milí čitateľia, pre Vás takou ukážkou a tiež motiváciou uvedomiť si, že jedlo by malo byť hlavne jednoduché, pripravené z dobrých, ale nie drahých, surovín, tiež s láskou, nie však rýchlo ani v strese, ale s radosťou – a vtedy zaručene zožne svoj úspech.

Recepty