Steak z nízkej roštenky, purpurová repa & rukola

Steak z nízkej roštenky, purpurová repa & rukola

4 porcie
90 min.
Stredne ťažké
4 kúsky roštenky po 150 g
4 menšie červené repy
125 g kyslej smotany
125 g rukoly
100 g parmezánu
4 PL olivového oleja
Soľ a korenie podľa chuti
 
Steak z nízkej roštenky. To opäť môže niekto povedať – takáto surovina nie je lacná záležitosť. Plne súhlasím, avšak si tiež zároveň myslím, že občas si ju môže dopriať každý z nás. Hovädzie mäso je veľmi zdravé a treba ho často jesť. Je bohaté na mnoho vitamínov, ktoré potrebuje naše telo. Tento kúsok sa dá kúpiť v lepšom supermarkete pod názvom Striploin steak. Nie je s ním veľa práce, ako to s dobrými kúskami mäsa vždy je. Stačí ho len prudko opiecť, nechať dve minútky odstáť a nakrájať. Mne sa k hovädzine vždy hodí červená repa. Dobrým doplnkom je pohár červeného vína a sme na dobrej ceste vytvoriť jedlo pomaly aj na romantickú večeru. Tá purpurová farba mi ju totiž evokuje...

Postup:

Tento recept je príjemný nielen svojou chuťou, krásnou vizážou, ale aj svojou jednoduchosťou. Červenú repu uvaríme vo vode, ošúpeme a nakrájame na mesiačiky. Necháme vychladnúť, musí byť studená. Vložíme do misky, pridáme soľ, nahrubo zomleté čierne korenie a kyslú smotanu, premiešame – vznikne nám krásna repa purpurovej farby. Odložíme do chladničky.
Mäso ochutíme soľou a korením, sprudka opečieme na olivovom oleji a necháme odstáť zabalené v  alobale zhruba 2 minúty. Potom pokrájame na tenšie plátky, prehodíme s rukolou, našou purpurovou repou a dochutíme a doaranžujeme namrveným parmezánom. Vhodná bodka je kvalitný olivový olej a môžeme podávať.