Jablkový koláč s hrozienkami, mascarpone

Jablkový koláč s hrozienkami, mascarpone

6 osôb
90 min.
Stredne ťažké
CESTO
180 g masla
120 g práškového cukru
320 g hladkej múky
2 vajíčka
Štipka sol
JABLKOVáPLNKA
1,5 kg červených jabĺk
1 čL škorice
125 g masla
500 g ricotty
250 g mascarpone
125 g tmavých hrozienok
Kryštálový cukor podľa chuti
Mám rád jednoduché jablkové koláče. Moja manželka robí fantastické jablkové pité. Ja skúsim ponúknuť zase iný recept. Jednoduchý koláč s chrumkavou posýpkou, v ňom restované jablká na škorici s hrozienkami a trošku mascarpone ako lahodné zjemnenie. Plus trošku strúhanej citrónovej kôry na zvýraznenie chuti. Recept na koláč je pre formu s priemerom 28 cm, v pohode z neho dosýta ochutná 6 osôb.

Postup:

CESTO
Uvedené suroviny spolu dobre premiešame, zabalíme do fólie a dáme schladiť do chladničky na 2 hodiny. Po uvedenom čase vyberieme, necháme troška povoliť a rozvaľkáme do formy. Popicháme vidličkou, prikryjeme papierom na pečenie, na ktorý vysypeme sušenú fazuľu alebo hrach, ktorý nám to zaťaží a pečieme v rúre na 150 °C zhruba 25-30 minút, kým cesto nebude na bokoch upečené. Vyberieme a necháme vychladnúť.

JABLKOVÁ PLNKA
Na masle podusíme na malé kocky nakrájané jablká, pridáme cukor, škoricu, sušené hrozienka a troška vody. Dusíme kým jablká nie sú mäkké, nie však rozvarené. Odstavíme a necháme troška vychladnúť.

POSTUP
Na upečené cesto vysypeme dusené jablká, musia byť vláčne a prepojené, a namrvíme syr ricotta, dobre veľa a vidličkou zatlačíme na jablká tak, aby koláč obsahoval bohato jabĺk aj ricotty. Na vrch nasypeme kryštálový cukor. Z masla, cukru a polohrubej múky vytvoríme posýpku hustú podľa našej predstavy, ktorú dáme na pol hodinku do chladničky a potom nastrúhame na koláč. Niekto môže spraviť mäkkú a namrviť ju, keď urobíme tvrdšiu, tak nastrúhame. Pečieme v rúre rozohriatej na 170 °C až kým posýpka nie je dozlata upečená. Podávame s troškou mascarpone.