Bravčová kotleta & žlté fazuľky a hrášok

Bravčová kotleta & žlté fazuľky a hrášok

4 porcie
90 min.
Stredne ťažké
MÄSO
1 kg bravčového karé s kosťou
6 PL olivového oleja
50 g masla
ZELENINA
Hrsť luskov zeleného hrášku
Žlté fazuľky
Troška hoblín mandlí
Troška ľanových semiačok
Kocka masla a troška oleja
Soľ a korenie podľa chuti

GRATIN NA MÄSO
250 g hustá kyslá smotana
2 hrste parmezánu
1 vajce
Hrsť sušených hríbov
Soľ a korenie podľa chuti
Bravčové mäso je asi napredávanejšie mäso na pultoch na Slovensku. Keď som sa tak rozhliadal po obchodoch – a v mäsiarstvach, čo dobré sa dá kúpiť a pripraviť doma, tak som videl plné pulty hlavne bravčového mäsa. Čo už, je to škoda, lebo si myslím, že by sa mohlo predávať aj viac teľacieho mäsa, či viac druhov hovädzieho. Cena je však asi hlavná a preto víťazí prasiatko. Tak som sa rozhodol, že aj ja teda pripravím najpredávanejšie mäsko z pultu a to takýmto spôsobom.

Postup:

GRATIN NA MÄSO
Najskôr urobíme zmes, ktorou budeme gratinovať kotletu. Sušené hríby uvaríme v troche vody tak, aby zmäkli, necháme ich vychladiť a nakrájame na malé kúsky. Hustú kyslú smotanu vyklopíme do misky, pridáme troška soli a korenia, nadrobno nasekané uvarené sušené hríby, dve hrste parmezánu a 1 vajce. Vymiešamie hustú hmotu, pokiaľ by sa nám zdala riedka, tak ju prihustíme parmezánom. Necháme 24 hodín stuhnúť v chladničke.

MÄSO
Mäso si na kotlety necháme nasekať buď u mäsiara, alebo to zvládneme sami doma. Na rozpálenom oleji soľou a korením ochutenú kotletu opečieme z oboch strán do zlata. Vyberieme. Gratinovaciu zmes z hríbov vyberieme z chladničky a lyžičkou natrieme na kotlety, rukou si pomôžeme a dobre to na ne natlačíme. V rozpálenej rúre na 200 °C pečieme zhruba 10-15 minút podľa veľkosti. Kotleta je vtedy hotová, keď plnka na nej je pekne zapečená – vajce spôsobí, že sa zafarbí krásne do zlata.

ZELENINA
Podávame s hráškom a žltými fazuľkami, ktoré sme minútu obvarili v horúcej vode. Scedené ich prehodíme na olivovom oleji a orestujeme. Pridáme kocku masla a podávame spoločne s kotletou, hoblinami mandí a ľanovými semiačkami.